Powered by Smartsupp

Telová múdrosť- Body Intelligence

Kedysi existoval pre meranie inteligencie – múdrosti iba jeden výraz. Volali sme to IQ, a vyjadroval múdrosť mozgu, myslenia, uvažovania, schopnosti analýzy. Ibaže tento štýl múdrosti nám sám o sebe nepomáha cítiť sa spokojne, naplnene a radostne. Na to je potrebný i záujem o seba a vzťahy so svojím okolím. Schopnosť empatie a súcitu. A tak neskôr prišiel výraz EQ – emočná inteligencia. Popisuje našu schopnosť vcítenia sa do seba a druhých, vzťahový záujem, schopnosť identifikovať, hodnotiť a kontrolovať svoje vlastné emócie, emócie druhých aj skupiny. EQ je súhrnné označenie pre to, ako vieme vnímať a ovplyvňovať nielen svoje pocity, ale aj pocity druhých.

Do tohto šuflíka patrí i dôležitá časť sebavzdelávania – schopnosť sa vidieť v situáciách, pochopiť čo vlastne robíme. Mindfullnes je užitočná metóda / smer, ktorej ale podľa mňa ešte niečo chýba – telesné vedomie. Vtelesnenie.

Tu vstupuje do hry Telesné vedomie, telesná múdrosť – Body Intelligence.

Z môjho pohľadu vyzerá rozdelenie týchto uhlov pohľadu na múdrosť takto: IQ – múdrosť mozgu, inšpirácia, EQ – múdrosť a hlas Srdca, BQ – staré pôvodné inštiktívne (animálne) vedomie sídliace najmä v oblasti brucha, panvy a pohlavných orgánoch.

BQ – byť tu a teraz

Nový koncept BQ vychádza z poznania, že naše brucho a inšitkívne vedomie je v niečom múdrejšie než napríklad náš mozog. A v niečom i ako srdce, lebo dokáže vyhodnotiť nebezpečenstvo situácie a dáva nám signály ako sa o seba postarať , i keď je to napríklad sociálne „nevhodné“.

Telo nám ukazuje kde momentálne skutočne sme – nie iba naše predstavy o nás, ale i našu okamžitú ochotu a kapacitu robiť reálne kroky v živote. Vychádzame z predpokladu, že Telo sa nedá oklamať, vždy ukáže ako to máme ako to pre nás je. Uznáva, že naše Telo funguje ako zemský kompas = vedie nás tam, kde je naša hojnosť a rast.

Ak chceme žiť svoj život v radosti –  bezpodmienečne potrebujeme prevziať zodpovednosť za svoje pocity, činy a Život taký akým si ho robíme. A na to musíme vedieť cítiť a pravdivo nastaviť hranice tomu, čo nám škodí, nevyhovuje či sa niečoho bojíme. Srdce hranice nenastaví – potrebuje na to silu panvy, ktorá ho podporí. Vnem tela, ktoré cez signály napätia, ťahu, tlaku, horúčavy a iných dáva najavo, že niečo je inak než je pre nás vhodné.  A rovnako v osobnom i pracovnom živote.

Vraví sa že najväčšia vzdialenosť je z hlavy do srdca, ale ukazuje sa že to môže byť ešte inak. Z hlavy do panvy. Z vízie a predstáv do okamžitej reality v ktorej sa nachádzame. Do Sily aj zraniteľnosti, lebo Telo ukazuje okamžitú pravdu. V osobnom živote (intímnom či priateľskom) a rovnako i v pracovnom.

Koncept BQ je dôležitý vo všetkých oblastiach života, lebo dáva odpovede na otázky, ktoré naša myseľ márne hľadá. Telesné vedomie, ktoré sídli napr v črevách a solar plexe nám dáva pocit bezpečia, odvahy, i schopnosti byť prítomný – inak povedané i dostupný a zraniteľný. Ak nechceme žiť svoj život v 2D, potrebujeme rozvinúť vedomie ktoré naša spoločnosť neúpodporujeme. Čiže sa stať trochu divochmi – áno, trochu sa vrátiť späť v našej histórii vývoja.

Tam, kde sme ešte mali inštinkty ktoré neboli zahanbované, schopnosť bez pocitov viny si vypýtať a zobrať to čo skutočne potrebujeme pre naplnený, zmysluplný život vo vzťahoch. Preto Telová múdrosť a telesné zvedomenie sa. Potrebujeme sa vrátiť späť do tela, obliecť sa do jeho vrstiev ako do svojho domova. Preveriť svoje romantické predstavy a presvedčenia. Ak cítime svoje Kosti, Svaly a Kožu – dáva nám to taký pocit bezpečia, Sily a Odvahy že si to myseľ ani nedokáže predstaviť. Lebo je to zážitok = telesne ukotvený vnem. 

Náš organizmus vníma oveľa širšiu rovinu než je 2D a 3D, vníma jednotu celku a nie iba jednotlivosti. Náš mozog a pozornosť majú obmedzenú kapacitu vnímania, naraz zachytia iba 3-4 veci. Ale organizmus ako CELOK dokáže vyhodnocovať z celkovej prítomnosti tak, ako to zatiaľ nedokáže žiaden prístroj.
napr.:

  • vníma celosvetové deje i bezprostredné okolie
  • rodinné i firemné pole, jeho potreby, náladu i tajomstvá
  • deje v hĺbke našich vzťahov, Zeme i vo Vesmíre ( vie o erupciách na Slnku a pohyboch planét a asteroidov kt ovplyvňujú náš každodenný život)
  • keďže sme súčasťou mnohých polí (rodinného, priatelskych či väčších) vníma čo sa kde s kým deje, a vyhodnocuje najefektívnejšiu stratégiu pre osobný i pracovný život

Preto koncept BQ prináša zatiaľ najkomplexnejší prístup k životu, lebo uznáva rovnocennosť všetkých kvalít a častí tela. Berie do úvahy aktuálny stav a potreby celého organizmu – hmotného i jemnohmotného – panvy, srdca i rozumu. Potreby samostatného človeka v mori vzťahov. A ukazuje mu možnosti, ako sa dostať k vlastnej hlbokej pravde a múdrosti, spokojnosti a dlhodobej radosti.

Na výcvikoch „Telová múdrosť“ sa zameriavame na zvedomenie týchto kvalít pre efektívne a radostné žitie seba ako celku v každodennom živote. Pomocou telesného vnímania si vieme nájsť miesta s najlepšou energiou a atmosférou. Ak si to dovolíme. 

Pretože málokomu napadne, že by si mohol dovoliť 😊

Predstavte si, že by ste sa mohli rozhodnúť stáť, sedieť či ležať iba na miestach, ktoré sú pre vás najzdravšie, najsilnejšie, najužitočnejšie. Nie, nie je to utópia. Je to vec rozhodnutia, akurát nám to doteraz nik nepovedal. Predstavte si že by ste pri rozhovore mohli stáť na horšom alebo najlepšom mieste. Kde budete mať najlepší prehľad o situácii, dostatok energie, inšpiráciu. Sebacítenie sa. Sebareflexia. Boli by ste tam pokojnejší, ľahšie by sa vám dýchalo. Rozhodnutia na takomto mieste by predsa mali na váš život úplne iný dopad, či?

Ako vraví Arnold Mindell, zakladateľ Proces-orientovanej psychoterapie – ide o hlbokú demokraciu, kde všetko čo je, smie byť proste preto, že to je. 

Tak vám teraz ponúkam jedno také cvičenie. Ak ho budete robiť pravidelne, tak vás neskôr ani nenapadne stáť na slabšom než svojom „Silovom mieste“.

Nájdenie svojho Silového miesta 

Podľa čoho si vyberáš priestor okolo seba?  

1. Všímaj si teraz na mieste kde si, čo Ti prináša, ako sa tam cítiš, čo je tam pre Teba dobré? Možno nájdeš rozporuplné informácie .  

2. Hlava si môže myslieť niečo iné, než telo cíti.  

3.  Sústreď sa na zámer, nechať sa svojim telom priviesť na miesto, kde sa budeš cítiť najlepšie spojená/spojený so sebou – na Tvoje Silové miesto 

4. Je to to isté miesto kde si stála/stál predtým? 

5. Ak nie, čím sa líšia, ako sa cítiš a čo vidíš na tomto novom? Čo Ti poskytujú každé samé za seba? 

6. Dovoľ si hýbať sa podľa pocitu / energie tohoto miesta. Akú kvalitu tu nachádzaš?

7. Pozorne rozviň postupne kvalitu tohto „Silového miesta“ a hýb sa, rozprávaj, krič, spievaj, gestikuluj a pod.  

8. Ak by si si dovolil/a túto kvalitu v svojom živote, ako by vyzerali tvoje situácie. Čo by ti táto kvalita umožnila?

9. V priebehu bežného dňa sleduj AKO si vyberáš miesto ( je to to najlepšie pre Tvoju integritu a pocit kontaktu so sebou?)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *